zš holešov základní škola Holešov

Koncert Pavla Šporcla na holešovském zámku

05[2]V pátek 23. září 2016 se naše třída i celý druhý stupeň zúčastnila koncertu českého houslového virtuóza Pavla Šporcla a klavíristy Karla Košárka.  Pavel Šporcl je významná umělecká osobnost, laureát mnoha předních houslových soutěží, dnes nejpopulárnější český umělec působící v oblasti vážné hudby.

Koncert zahájil sám umělec Pavel Šporcl a na uvítanou nám zahrál skladbu od Nicoly Paganiniho, jeho vzoru. Hrál na unikátních modrých houslích pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena. VÍCE INFORMACÍ →

BARBORA LIPNEROVÁ, 9.A: Navždy tvůj, Alexander Hamilton

Tento příběh je inspirován skutečnými lidmi, skutečnými událostmi a muzikálem Hamilton Musical. Před čtením si prosím poslechněte tuto písničku: https://www.youtube.com/watch?v=pT4Kn8xt9cw

**

-I may not live to see our glory-

Eliza potichu vstoupila do pracovny svého muže, v ruce svírala obálku, která v sobě podle odesílatele nenesla dobrou zprávu.

„Alexandere, je tu dopis z Jižní Karoliny.“

Alexander Hamilton nezvedl hlavu od své práce, brk v jeho ruce se zastavil pouze v případě, že potřeboval svlažit v inkoustu. VÍCE INFORMACÍ →

Výlet do Vida parku v Brně

hhO jarních prázdninách jsme s babičkou, dědou a mojí malou sestřičkou vyrazili do Brna. Jeli jsme se podívat do Vida parku. Po zaplacení vstupenek se nabízí široká škála možností, kam se jít podívat. Já jsem se například šel podívat na to, jak fungují zdymadla. Je tu zajímavá kruhová místnost, která se po zmáčknutí tlačítka začne točit, a vy se musíte trefit míčem do koše, který je umístěný uprostřed místnosti.

V celém parku je přibližně 35 různých atrakcí, z nichž dvě musí obsluhovat zaměstnanci Vida parku, abyste si je mohli vyzkoušet.  Jedna z těchto atrakcí je kolo na laně a ta druhá výcvikový trenažér pro kosmonauty. Trenažér pro kosmonauty bych doporučil odvážným dětem, u některých může vyvolat nevolnost nebo motání hlavy.

 Mezi ostatními atrakcemi najdete např. moderování zpráv o počasí (můžete si vyzkoušet moderovat vlastní zprávy o počasí), obřího ježka v kleci, dozvíte se, jak funguje převodovka nebo zámek, elektrický obvod a pumpování krve do těla, jak funguje princip potopení ponorky, dynamika různých tvarů (trojúhelníku, čtverce) nebo jak vypadá práce pokladního.

 Je tu i malý sál, ve kterém se dvakrát až třikrát denně konají pokusy. V druhém patře je rychlé občerstvení a automaty na kávu, horkou čokoládu atd. U pokladen si můžete zakoupit různé stavebnice pro hravé děti. Myslím si, že tento park je vhodný 3-80 let, proto neváhejte, vezměte rodinu a hurá na výlet!

Jan Maceška 6.C

 

 

 

NEKROLOG: Dawid Bowie a Alan Rickman

Rok 2016 sotva začal a světem už otřásly dvě smutné zprávy. Dvě úmrtí dvou úžasných lidí. V lednu nás opustil zpěvák David Bowie a nedlouho po něm i herec Alan Rickman. VÍCE INFORMACÍ →

Lyžařský a snowboardový výcvikový kurz

V týdnu od 11. do 16. ledna 2016 jsme se jako žáci sedmého ročníku zúčastnili lyžařského kurzu na Horní Bečvě v Beskydech ve SKI areálu U Sachovy studánky. Měli jsme možnost naučit se lyžovat nebo jezdit na snowboardu. V pondělí byl sraz před školou v osm hodin, kde už na nás čekali naši učitelé, aby nás rozdělili do autobusů. O půl deváté jsme odjížděli, mávali rodičům a doufali, že tam bude více sněhu než v Holešově.IMG_20160115_101609

VÍCE INFORMACÍ →

RECENZE: Marťan

(Sci-Fi / Akční / Dobrodružný, USA, 2015, 134 min)

 Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během výpravy na Mars málem umřel v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Na planetě má jen drobné zásoby, a tak musí využít veškeré své mozkové závity, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana“ domů. Tento film je velmi, zajímavý a napínavý. Vřele doporučuji!!!

Ema Fridrichová, 6. C

 

the-martian-movie-poster-martan-212x300

Vánoční zvyky a pozdravy

Krájení jablíčka, házení střevícem, lití olova – tyhle vánoční tradice určitě znáte. Ostatním národům mohou připadat zvláštní, například Američané kroutí hlavami nad házením střevícem. Ovšem i ve světě mají nejrůznější vánoční zvyky, které přijdou bláznivé zase nám. VÍCE INFORMACÍ →

Vánoční rozhovor

Proč máme doma na Vánoce zrovna jehličnatý strom?

Tradice vánočního stromečku má kořeny v pohanské magii. Staří Keltové věřili, že větvičky ze stromů přinášejí štěstí, zdraví a úspěch. Zelená barva jehličnanů symbolizovala život uprostřed dlouhé a studené zimy. VÍCE INFORMACÍ →

Vyhlášení literární soutěže Utíkej! Rychle utíkej!

V pátek 11. 12. se na SOS Luhačovice konalo slavnostní vyhlášení literární soutěže  „Utíkej! Rychle utíkej.“ Na porotu v čele se spisovateli Jiřím Záčkem a Janem Cimickým udělala dojem práce Utíkej a přežij naší žákyně Barbory Lipnerové z 8. AVÍCE INFORMACÍ →

Vyhlášení literární soutěže Utíkej! Rychle utíkej

V pátek 11. 12. se událo slavnostní vyhlášení literárních cen „Utíkej! Rychle utíkej.“ A já, věrný reportér naší školní redakce Jednička, jsem tam nemohla chybět. Ale popravdě jsem si tam jela převzít cenu.

Do Luhačovic je to z Holešova asi hodina cesty v mírném provozu (ovšem, to bychom nesměli minout obec Zádveřice a taky by nesměl být pátek a s ním zacpané cesty). Ale i tak jsme to do začátku akce stihli.

Vyhlášení se měli zúčastnit spisovatelé Jiří Žáček (známý básník) a Jan Cimický (psychiatr a prozaik). Bohužel, Žáček chyběl, zato pan Cimický měl dlouhou a povzbuzující řeč.

Na celém vyhlášení jsem byla z 1. ZŠ Holešov jediná, a to je taky jeden z důvodů, proč mám odtud tak málo fotek (mohl za to taky můj zmatený fotograf). Celé vyhlášené trvalo asi hodinu a kromě prvních třech míst se udělovaly ceny za účast, zvláštní ocenění a čestná uznání.

 Tématem soutěže bylo již třetím rokem „Utíkej! Rychle utíkej“. Moje povídka Utíkej a přežij asi zaujala natolik, že mi vysloužila Zvláštní ocenění, což znamenalo převzít diplom, dvě knížky a upomínkové keramické „něco“.

A co bylo na celé téhle páteční akci to nejlepší? Vyhlášení? Ceny? Hosté? Ne! Nejlepší byla pizza zaplacená mým fotografem a řidičem v jedné osobě J.

 

Barbora Lipnerová, 8. A