zš holešov základní škola Holešov

Vánoční rozhovor

Proč máme doma na Vánoce zrovna jehličnatý strom?

Tradice vánočního stromečku má kořeny v pohanské magii. Staří Keltové věřili, že větvičky ze stromů přinášejí štěstí, zdraví a úspěch. Zelená barva jehličnanů symbolizovala život uprostřed dlouhé a studené zimy.

Tyto větvičky se zdobily?

Ano. Věřilo se, že pamlsky na větvičkách jsou pastí na mrtvé duše. Ty se nasytí, a nechají tak živé na pokoji. Aby byla ochrana při štědrovečerní večeři účinná, větve nebo později stromek se zavěšovaly nad stůl špičkou dolů. Zdobily se ovocem, ořechy, sladkým pečivem a ručně vyrobenými ozdobami. Ozdoby na stromku také označovaly ta největší přání, v něž lidé doufali, že se splní.

(Tip: Zkuste tento hezký zvyk využít i dnes a vytvořte si doma vlastní vánoční ozdobu, která bude symbolizovat vaše přání.)

Od kdy u nás zdobíme stromeček?

Tato tradice se k nám dostala z Německa začátkem 19. století. Do této doby u nás byly oblíbené chvojky a betlémy. Nové tradici vánočního stromečku nejdéle vzdorovalo Slovácko a Valašsko. Do konce 19. století se vánoční stromeček objevil už v každé rodině.

A světla na stromečku také něco znamenají?

Dřívější svíčky a dnešní světélka na stromku symbolizují hvězdy a velká hvězda na špici pak odkazuje k té betlémské.

Dárky pod stromečkem jsou také tradicí?

Ano. V křesťanské tradici jsou dárky napodobením Boží štědrosti, která lidem dala svého syna. Jak to bylo doopravdy, se už ale nejspíše nedozvíme. Dárky upevňovaly vztahy mezi lidmi. Lidé věřili, že tyto dárky mají magickou moc. Vůbec poprvé si pod stromečkem rozbalila své dárky budoucí anglická královna Viktorie v devatenáctém století.

Alena Merhautová a Kristýna Křížková, 7. C