zš holešov základní škola Holešov

Koncert Pavla Šporcla na holešovském zámku

05[2]V pátek 23. září 2016 se naše třída i celý druhý stupeň zúčastnila koncertu českého houslového virtuóza Pavla Šporcla a klavíristy Karla Košárka.  Pavel Šporcl je významná umělecká osobnost, laureát mnoha předních houslových soutěží, dnes nejpopulárnější český umělec působící v oblasti vážné hudby.

Koncert zahájil sám umělec Pavel Šporcl a na uvítanou nám zahrál skladbu od Nicoly Paganiniho, jeho vzoru. Hrál na unikátních modrých houslích pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena.

Po skladbě udělal foto žáků na svůj facebook. Zeptal se nás, kdo hraje na nějaký hudební nástroj, kdo hraje fotbal a kdo si hraje s panenkami. Pak chtěl vědět, jaké známe české houslisty. Spolužáci znali pouze Slavíka a Kubelíka. Poučil nás, z čeho se vyrábí housle. Vyrábí se z javoru a ze smrku, hmatník z ebenu, šnek z fernambuku a smyčec z koňských žíní.

Dále nám Pavel Šporcl sdělil, že jeho vzorem byl Nicola Paganini. Paganini začal cvičit na housle v pěti letech a cvičil 12 hodin denně. Pavel Šporcl začal rovněž cvičit v pěti letech, ale cvičil jen 5 minut denně. Po studiích na konzervatoři a na AMU studoval houslovou hru v USA. Vystupuje na domácích i světových podiích a festivalech i se známými orchestry, např. s Českou filharmonií. Obecenstvu se snaží svým vystupováním co nejvíce přiblížit – vystupuje se stylizovaným pirátským šátkem na hlavě. Na koncertě v pátek v Holešově měl na hlavě kšiltovku. Svá vyprávění prokládal hrou na housle.

Jeho dalšími vzory  byli  O. Ševčík, B. Smetana /Vltava – ve skladbě se dají najít potůčky i ptáčci/, J. A. Bach, F. X. Richter – rodák z Holešova, A. Dvořák /Rusalka/ a mnoho dalších.

Nahrávky Pavla Šporcla se těší velké přízni posluchačů. Vedle klasické hudby koncertuje a nahrává i jiné žánry. Svá vystoupení odehrál v mnoha zemích světa. Je častým hostem televizních i rozhlasových pořadů.

Na závěr koncertu nás Pavel Šporcl vyzval, ať se ptáme, o co máme zájem. Děti se např. ptaly, kolik je houslistovi let, zda ho tato práce baví a zda se dá hudbou živit. Na to nám odpověděl, že dá, ale není to jednoduché, je to jako práce učitele. Na otázku kolik vydělává, řekl, že dost, aby uživil rodinu.

Po skončení koncertu jsme se všichni rozešli. V hlavách nám však zněly tóny skladeb, které houslista hrál.

 

Radim Kutra, 7. C

IMG_20160923_092055

IMG_20160923_093636

IMG_20160923_093650