zš holešov základní škola Holešov

Pangea je také název mezinárodní matematické soutěže, kde má Česká republika třetí nejhojnější účast mezi evropskými zeměmi.  1. ZŠ Holešov se této matematicko-logické soutěže pravidelně zúčastňuje. Letos se konal již 5. ročník. Žáci ve školních kolech na základních školách nebo víceletých gymnáziích luští náročné otázky prostřednictvím vyplňování elektronického dotazníku. Nejúspěšnější z nich po dosažení určitého počtu bodů mohou postoupit do celostátního kola. Tam se utká 40 nejlepších z celé republiky v jednotlivých kategoriích, celkem tedy na 240 soutěžících žáků 4. – 9. ročníků ZŠ nebo odpovídajících tříd víceletých gymnázií.

Z naší školy se podařilo probojovat do finálového kola v Praze dvěma žákům: Danielu Měrkovi z 8. C a Patriku Svobodovi z 9. C. Patrik se bohužel tohoto finále nezúčastnil, takže barvy naší školy hájil je Dan. Během 60 minut bylo třeba správně odpovědět na 25 otázek. Soutěž probíhala v nové budově Národního muzea a v doprovodném programu se žáci mohli seznámit s vynikajícím českým spisovatelem a režisérem filmů z mořského prostředí Stevem Lichtagem. 

Účast ve finálovém kole je prestižní záležitostí, neboť celá soutěž se koná pod záštitou Českého svazu vědeckotechnických společností a za podpory spousty sponzorů. Letošními patrony byl za téma „doprava“ Aleš Loprais, automobilový závodník, a za téma „sport“ horolezec Radek Jaroš. Věříme, že žáci našich matematických tříd budou stejně úspěšní i v následujících letech.

Pangea 2018 Dan M.

 

 

Dan mezi účastníky uprostřed fotografie v červeném  kroužku.