zš holešov základní škola Holešov

Chlapci a děvčata zažili neobvyklý školní den. První listopadové úterý se sešli ráno v maskách. Členové žákovské samosprávy totiž vyhlásili na tento den akci – Halloween.

Ve školních lavicích tak vedle sebe usedly čarodějnice, víly, čarodějové, strašidla, duchové, smrtky,… Celé dopoledne se žáci druhého stupně a některých tříd prvního stupně věnovali halloweenským hrám, aktivitám a tradiční i netradiční výuce v duchu halloweenu.
  Bylo zřejmé, že halloweenský svátek neprožívají jen děti, ale i rodiče. Ve škole se nám sešlo ohromné množství báječných sladkostí. Moc děkujeme rodičům za úžasné dýně, krásné masky a hlavně originální mňamky.

Starý pohanský svátek duchů Halloween, který si v poslední říjnový den připomínají s velkou oblibou zejména obyvatelé Spojených států, zapouští v České republice také kořeny. Halloween je původně keltsko-anglosaská slavnost začátku zimy s původem na britských ostrovech, v Irsku a Bretani. O jeho popularizaci v USA se zasloužili především irští přistěhovalci. Původně lidový strašidelný rej, pořádaný poslední říjnový večer, je nyní pojímán hlavně jako slavnost dětí a mládeže. Tradičním symbolem jsou vydlabané dýně se svíčkou uvnitř, která nechyběla ani v některých třídách.