zš holešov základní škola Holešov

Neměli jsme ani tušení, které všechny známé i méně známé vynálezy a objevy dali světu lidé, kteří žili a tvořili, nebo se alespoň narodili v  Českých zemích. Důmysl, vtip, zručnost, neúnavná práce a originální nápady nikdy nechyběly českým lidem, z nichž se mnohým podařilo nesmazatelně se zapsat mezi světové velikány svých oborů. A právě těm jsme věnovali první listopadový pátek v 5.C.

Chtěli jsme si utřídit všechny informace a znalosti o českých vynálezcích, o kterých se učíme ve vlastivědě, tak jsme tentokrát zvolili možnost vyrobit si vlastní lapbook. Že jste toto slovo nikdy neslyšeli? Jedná se o takovou menší formu encyklopedie, 3D knihy, kterou si žák sám vyrobí a může ji kdykoliv znovu využívat k procvičení všech znalostí na dané téma. Lapbook je „kniha“, složená z mnoha interaktivních prvků, které spojuje společné téma. Jednotlivé části této „knihy“ obsahují důležité a zajímavé informace k tématu, které se děti učí. Název je odvozen od slov LAP = klín a BOOK = kniha, tedy „kniha do klína“. Podklad lapbooku tvoří obyčejná papírová složka, do které jsou dolepovány jednotlivé skládačky. Variantou je také slepování těchto složek k sobě, což lapbooku dodá mnohem více prostoru pro další skládačky a informace. Oficiální formát ale nikde zadán není. Záleží jen na nás a naší kreativitě, co k jeho výrobě využijeme a jakou velikost zvolíme. 

Hravou formou se tak páťáci naučili spoustu nového o  významných vědcích 18. a 19. století, kteří byli strůjci pokroku a velkou mírou přispěli k průmyslové revoluci. K celodennímu projektovému vyučování jsme opět využili tablety, které máme od tohoto školního roku u nás na 1. ZŠ k dispozici.