Dějepisná exkurze žáků 9. ročníku do Státního muzea v Osvětimi

 V rámci vzdělávacího programu zaměřeného na dějiny 20. století a druhou světovou válku se žáci devátého ročníku naší školy zúčastnili dějepisné exkurze do Státního muzea v Osvětimi. Tato návštěva byla pro všechny nejen poučnou, ale i hluboce emotivní zkušeností, která jim měla pomoci lépe porozumět tragédii holokaustu a důležitosti zachování paměti o událostech, jež zde probíhaly.

Exkurze začala v úterý 13. května už brzy ráno, kdy jsme se sešli před budovou školy. Cesta do Osvětimi trvala asi tři hodiny a poté jsme společně s průvodcem dorazili do místa, které je dnes symbolem utrpení a odvahy. Po úvodním vysvětlení, které se věnovalo historii koncentračního tábora a jeho významu v kontextu druhé světové války, jsme se vydali na prohlídku.

Nejprve jsme navštívili hlavní areál tábora, kde jsme se seznámili s jednotlivými částmi komplexu. Paní průvodkyni vysvětlovala fungování tábora, životní podmínky vězňů i metody, jež používali nacisté k systematickému vraždění – to vše s přihlédnutím ke věku žáků.

Poté jsme se přesunuli do druhé části Státního muzea v Osvětimi, do místa bývalého koncentračního tábora Březinka.

Velký důraz byl kladen na osobní příběhy přeživších, jejich statečnost a odhodlání. Žáci měli možnost vidět autentické exponáty – osobní věci vězňů, fotografie, dokumenty a různé artefakty, které připomínají hrůzy holokaustu.

Návštěva v Osvětimi byla pro všechny účastníky silným zážitkem, který je nejen obohatil o vědomosti, ale i o hlubší emocionální prožitek. Žáci odcházeli s uvědoměním, že je důležité chránit lidská práva a předcházet podobným tragédiím v budoucnosti.

Tato exkurze představuje nezbytnou součást vzdělávání o holokaustu a dějinách druhé světové války, která pomáhá formovat odpovědné a empatické občany.

Kateřina Mrnůštík Navrátilová, Pavla Ambróšová

Nahoru ↑