Ve čtvrtek 7. října vyjely naše páté třídy do Valašského Meziříčí. Jako první jsme navštívili místní hvězdárnu. I když nám počasí příliš nepřálo a již od rána mžilo, velký dojem na nás udělalo okolí hvězdárny i vstupní hala. Mohli jsme si zde prohlédnout zkameněliny, meteorická skla či vzácné druhy meteoritů a měsíční prach. Viděli jsme i model telekomunikační družice Iridium a názornou pomůcku „pohled do nekonečna“. První část programu proběhla v kinosále, kde byl pro nás přichystán program na míru s názvem Sluneční soustava. Zajímavý výklad byl doprovázen vizuální podporou i technickými pomůckami a dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Naši žáci měli mnoho dotazů a bylo vidět, že jsou velmi zvídaví a někteří mají i v tak nízkém věku výborné znalosti. Poté jsme pokračovali prohlídkou pozorovací kopule, kde jsme se dozvěděli, jak se kopule otevírá, do jaké vzdálenosti je možné zaostřit dalekohled a jak mechanicky změnit úhel pohledu. Každý z nás měl možnost si pohled dalekohledem vyzkoušet. Interiér kopule byl také velmi zajímavý, po obvodu kopule jsou vyobrazena zvířetníková souhvězdí.

Po exkurzi na hvězdárně jsme již pospíchali do volnočasového střediska Domeček na expozici věnovanou valašským strašidlům a pověstem.

Návštěva hvězdárny i netradičního Muzea valašských strašidel se nám líbila a vzhledem k tomu, že je Valmez vzdálen od Holešova pouhou tři čtvrtě hodinu autem, tak pevně věřím, že si děti spolu se svými rodiči do těchto míst znovu najdou cestu.

za 5.A a 5.B Barbora Winklerová

Nahoru ↑