V polovině dubna jsme s kolegyněmi vycestovaly na první mobilitu v rámci programu ERASMUS+, na tzv. stínování. Naší cílovou destinací se stala Základní škola s mateřskou školou Hurbanova ve městě Martin. Zde jsme strávily tři dny pozorováním práce slovenských kolegů a rozhovory se zaměstnanci školy.

Každá z nás se zaměřila na jiný aspekt školního života – od práce školního poradenského pracoviště, přes výuku jazyků, práci s žáky s podpůrnými opatřeními až po stínování netradičních metod výuky. Tato škola v Martině patří mezi pilotní instituce spolupracující s ministerstvem školství, v nichž se ověřují nové vzdělávací programy. Právě tato inovativnost byla pro nás velmi inspirativní.

Zaměření školy je mimo jiné velmi podobné tomu našemu.  Škola aktivně podporuje sportovní talenty, zejména fotbalisty a orientační běžce. Velký dojem na nás udělala podpora, kterou učitelé ve škole dostávají od školního podpůrného  týmu, jenž pomáhá s integrací žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a je tvořem 2 školními psychology, 2 speciálními pedagogy a 1 sociálním pedagogem.

Během stínování jsme navštívily hodiny matematiky Hejného, kde nás zaujalo zapojení celého školního prostoru v rámci práce v prostředích. Významný dojem zanechala také výuka anglického jazyka – úroveň jazykových dovedností žáků byla velmi vysoká.
Vybrané třídy v ročníku pracují metodou CLIL, kdy jsou některé předměty vyučovány v angličtině. Výsledky žáků pak podle místních pedagogů hovoří samy za sebe.

Dalším zajímavým prvkem byla badatelská výuka v předmětu prvouka. Ta se v této škole vyučuje až od druhého ročníku, aby v první třídě mohly být posíleny hodiny mateřského jazyka. Žáci nejsou v hodinách prvouky pouhými pasivními příjemci vědomostí – sami formulují hypotézy, provádějí pokusy a hledají vlastní řešení. Pomůcky pro tento typ výuky si škola zajišťuje prostřednictvím grantů. K propojování vice předmětů dochází v předmětu Expedice, ve kterém spolupracují pedagogové a žáci z více tříd jednoho ročníku, a stejně tak v přírodovědném semináři, kde se integruje chemie, fyzika a biologie.

Všem pedagogům a zaměstnancům školy v Martině patří velké poděkování, neboť kromě programu ve škole se nám věnovali i v odpoledních a večerních hodinách, kdy pro nás zorganizovali turistickou vycházku do Gaderské doliny a vzali nás také na divadelní představení.

Naše stáž v rámci program Erasmus+ tak přinesla nejen nové poznatky, ale i inspiraci pro naši práci.

 

Vladimíra Sedlářová, Barbora Winklerová, Petra Stárková, Otmara Jeřábková

„Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.“

Nahoru ↑